ביריות שרוולים – ההיסטוריה והעתיד של אביזר אופנה קלאסי לגברים

/
/
/
57 Views

מהמרים וחדים קלפים, אקדוחנים ואבירים שוטים, מוזיקאי ג'אז נודדים ופאנק רוקרים, אפילו לפקידים במשרד היה יד בעיצוב הסיפור הארוך והססגוני של ביריות שרוולים – אחד האביזרים הבלתי מוערכים ביותר בהיסטוריה של אופנת הגברים. למרות שנחשבות היום לעתים קרובות כאנכרוניזם חדשני מתקופה עברו, ביריות זרועות היו חשובות רבות לגברים שלבשו אותן לאורך הדורות – מהצורך המעשי ועד לסמל הגבוה ביותר של כבוד ונאמנות, ייתכן שבירית השרוול אינה נפוצה כיום כמו במאות עברו, אבל זה נראה טוב מתמיד.

ביריות בימי הביניים וקמלוט

ביריות השרוולים מופיעות באופן ספורדי באופנה מאז ימי הביניים, בתקופה שבה ביריות רגליים היו אביזר נפוץ עבור גברים ונשים כאחד – בעידן שלפני האלסטי, שני המינים השתמשו ביריות רגליים כדי להחזיק את הגרביים שלהם. ביריות אלה היו לעתים קרובות פנטסטיות, דקורטיביות מאוד, ונלבשו לתצוגה, מגמה ששלטה בבגדי גברים ברורים לאורך המאה ה-18.

מסדר הבירית האולטרה-בלעדי של בריטניה הגדולה, למעשה, היה תוצר של תקופה זו, לאחר שהוקם על ידי המלך אדוארד השלישי מתישהו באמצע המאה ה-14 כמלגה של אבירים אבירים הקשורים בסמל הבירית. . הארגון, שעדיין קיים כיום, מוגבל לבני מלוכה וריבונים זרים ונחשב לאחת החברות המובחרות בעולם.

הסיבה שאדוארד השלישי בחר להשתמש בבירית כסמל לאחוותו אפופה באגדה והייתה נושא להרבה מחלוקות וויכוחים. חלקם מתחקים אחר השראתו של אדוארד למסעות הצלב, שם אמרו כי אבירים קשרו ביריות סביב רגליהם כקמעות שיבטיחו להם ניצחון. אחרים אומרים שניתן לאתר את המקור לרצועות העור שלבשו אבירי התקופה סביב זרועותיהם כדי לאגד חלקים מהשריון שלהם. ההשראה של הבירית הוצמדה גם ללא אחר מאשר קמלוט האגדי, שבו חברים רבים בשולחן העגול של המלך ארתור, ובעיקר סר גאווין, לבשו ביריות כאות לסולידריות, נאמנות, טוהר ואחווה.

בסוף אנגליה האליזבתנית, ביריות הידיים והשרוולים דעכו במידה רבה מהאופנה, אך נועדו לעשות קאמבק גדול במהלך המאה ה-19. עם המהפכה התעשייתית הגיעה הכנסת טקסטיל בייצור המוני, מה שהפך בגדים כמו מכנסיים בסיסיים וחולצות לזולים יותר לאדם הממוצע. אבל בגדים בייצור המוני, שלא ניתן היה להתאים מראש ללובש, נטו להגיע במידות סטנדרטיות בלבד בעוד שרוב חולצות הגברים יוצרו עם שרוולים באורך אחד בלבד, ארוכות במיוחד. ביריות זרועות היו דרך נוחה, ולמי שלא יכלה להרשות לעצמה את החייט שלהן, דרך הכרחית להתאים את אורך השרוולים על ידי שמירה על חומר עודף צרור מעל המרפק ליד הכתף.

ביריות שרוולים במאה ה-19 ובמערב הפרוע

למרות שטכניקות הייצור השתפרו עם הזמן, מה שהוביל למגוון מידות החולצות הקיימות כיום ולבטל את הצורך ביריות זרועות, היו עוד שיקולים מעשיים רבים שעזרו לשמור על ביריות השרוולים פופולריות בקרב חוגים מסוימים. בקרב מדפסות חדשות, פקידי משרד ואנשי מקצוע אחרים שעבדו ליד דיו (בעידן שבו רוב המסמכים עדיין הופקו בעבודת יד), ביריות זרועות היו דרך לשמור על שרוולים נקיים וללא כתמים.

לא פחות מעשיים היו השיקולים של שחקני קלפים ברחבי המערב הישן ובמקומות אחרים, שבדרך כלל לובשים ביריות זרועות כי זה מקשה על הסתרת קלפים בשרוולים. שחקן קלפים שלובש ביריות שרוולים הודיע ​​בעצם שהוא ישר וגם מספיק טוב כדי שהוא לא צריך לרמות. ביריות זרועות לובשות לעתים קרובות על ידי סוחרי קלפים בבתי קזינו גם כיום מסיבות אלו, אם כי כיום הם נחשבים יותר כחלק דקורטיבי של מדים מסורתיים מאשר כאמצעי הגנה מפני רמאות.

יש גם את התפיסה, שרווחה על ידי תיאורים בטלוויזיה ובקולנוע, לפיה אקדוחנים מהמערב הישן לבשו ביריות שרוולים כדי לעזור לשמור את ידיהם חופשיות במקרה של קרב יריות. עם זאת, חוסר הדיוק הידוע לשמצה של אקדחים ואקדחים מהתקופה, נוסף לעובדה שהגבול האמריקאי היה בדרך כלל הרבה פחות אלים מהתיאור שלו בתרבות הפופ, הופך את הרציונל הזה לבלתי סביר. עם זאת, אין ספק כי בירית השרוול נחשבת כעת, כפי שהיא הייתה אז, כאביזר מרהיב עבור כל אקדוחן לבוש היטב מאותה תקופה.

יש גם אמונה ששמירה על ידיים חופשיות הפכה ביריות זרועות לפופולריות בקרב גיטריסטים ומוזיקאי ג'אז מוקדם. למרות שסביר להניח שיש תוקף מסוים לדעה זו, ביריות שרוולים היו פופולריות גם בקרב זמרים ואמנים אחרים שאינם מנגנים בכלי נגינה באותה תקופה, מה שהביא עדות חזקה לרעיון שביריות זרועות היו אופנתיות כמו שהן היו מעשיות.

אופנת רטרו וחזרת בירית השרוול

סופו של המערב הישן, בשילוב עם התקדמות טכנולוגית ושינויים עצומים באופנה במהלך המאה ה-20, הפכו את ביריות הזרוע לשריד של העבר, כזה שכיום הוא קצת יותר מאשר חלק מתחפושת מוגבלת לכמה מקצועות נוסטלגיים במיוחד. עם זאת, ישנן עדויות לכך שביריות זרועות עשויות לעשות משהו מקאמבק שני.

האסתטיקה המכונה steampunk, המשלבת וממזגת את האנרגיה של מוזיקת ​​הפאנק, התקדמות הטכנולוגיה המודרנית והמראה והסגנון של האופנה הוויקטוריאנית, החלה לאחרונה להשפיע על ספרות בדיונית, אמנות, מוזיקה, קולנוע ובעיקר לבוש. ידוע שמעריצי הסגנון החדש והגחמני הזה משלבים אביזרים מתוארכים כמו ביריות שרוולים בשמלתם – האינטרנט שופע למדי מדריכים והוראות שמראים למעריצים כיצד לתפור ביריות שרוולים משלהם.

אם אופנות כמו steampunk ישחזרו את ביריות השרוול למקום מוביל באופנת גברים נותר לראות, אבל התנועה היא ההוכחה לכך שהמראה המסוים של אביזר האסכולה הישן הזה עדיין פופולרי עבור חלק, והוא רחוק מלהסתיים. בין אם בשביל אחווה אבירית, צורך מעשי או אופנת רטרו, נראה שבירית השרוול עדיין תיראה על זרועות הגברים לפחות עוד קצת זמן.

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר.

This div height required for enabling the sticky sidebar
Copyright at 2022. www.ophibian.com All Rights Reserved